31 خرداد ، مهلت تسلیم اظهارنامه عملکرد 1396 صاحبان مشاغل
بدون دیدگاه / پنج شنبه ۶ آبان ۱۳۹۵

0000000000hfjgjdfk

معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در بازدید از اداره کل امور مالیاتی استان کرمانشاه تاکید کرد: اخلاق نیک و رفتار مناسب، حرف اول سازمان امور مالیاتی است.

به گزارش سید کامل تقوی نژاد، درسفر به استان کرمانشاه، از اداره کل امور مالیاتی این استان بازدید کرد.

وی با تقدیر از تلاش مدیران و کارکنان این اداره کل در اجرای طرح ها و برنامه های سازمان گفت: همکاران خانواده نظام مالیاتی باید به دستگاه خود افتخار کنند و با آگاهی از اهداف و استراتژی های سازمان، گام های موثری در جهت پیشرفت و تعالی نظام مالیاتی بردارند.

تقوی نژاد با بیان اینکه ما باید تلاش کنیم تا جایگاه و تراز نظام مالیاتی را در ذهن مردم ارتقا ببخشیم، گفت: برای تحقق این هدف باید سلامت نظام اداری را متحول کرده و برای مردم جا بیندازیم که سازمان امور مالیاتی، یک سازمان کارآمد و بهره مند از همکارانی خدوم و پاکدست است و اخلاق نیک و رفتار مناسب، حرف اول در این سازمان را می زند.

وی ادامه داد: مالیات بیت المال و حق الناس است و باید با تمام توان از آن حفاظت و حراست کنیم و با هر گونه تخلفی چه کوچک و بزرگ، برخوردی شدید و قاطع داشته باشیم.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، با بیان اینکه ما باید هزینه معنوی تخلف در سازمان را بالا ببریم، گفت: با کسی که حیثیت و آبروی سازمان را خدشه دار می سازد، با جدیت و قاطعیت برخورد خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه وضعیت معیشت همکاران می باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: این موضوع تنها خواسته من از هیات دولت بوده و به جد پیگیر اجرایی کردن آن می باشم.

تقوی نژاد، در ادامه خواستار رفتار مناسب و در شأن مردم از سوی کارکنان مالیاتی شد و گفت: تنها با تعامل و اعتماد به مردم است که خواهیم توانست اعتماد مردم را جلب کنیم و متقابلا مردم نیز جواب اعتماد ما را خواهند داد و هیچ یک از همکاران ما حق برخورد دور از شأن با مودیان را ندارد.

وی خطاب به همکاران خانواده نظام مالیاتی گفت: شما سربازانی قابل اتکا و صاحب ابتکار هستید و تلاش بی وقفه و صبوری و بردباری شما و خانواده های گرامی تان بسیار قابل تقدیر است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، با تاکید بر اینکه جدیت ما در کار بر اعتماد مردم به نظام مالیاتی موثر است، عنوان داشت: ما به مودیان قول داده ایم که اوراق قطعی را در موعد مقرر صادر خواهیم کرد و همه همکاران باید اهتمام ویژه برای تحقق این اقدام را به کار بندند و هیچ کوتاهی و قصوری در این رابطه پذیرفتنی نیست.

وی در ادامه خواستار احترام بیش از پیش به مودیان شد و تصریح کرد: مودی مداری، یک اصل کلیدی در نظام مالیاتی است کارکنان سازمان باید در کمال احترام و با رعایت قوانین با مودیان رفتار کنند تا حقی از کسی ضایع نگردد .
تقوی نژاد افزود: اجرای عدالت مالیاتی مهمترین سیاست این سازمان است و همه باید در تمامی مراحل کار از تشخیص تا وصول مالیات، این موضوع را سرلوحه کار قرار دهیم.

وی با بیان اینکه مالیات در کشورهای توسعه یافته از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: همکاران ما می باید با جدیت با پدیده فرار مالیاتی برخورد کنند؛ چرا که هر گامی که در این راستا برداشته می شود در جهت کمک به رشد و توسعه کشور است.

رئیس کل سازمان موضوع آموزش را بسیار حیاتی برشمرد و گفت: همکاران سازمان باید چه در رابطه با مهارت و دانش تخصصی مرتبط با رشته شغلی و چه در رابطه با سلامت کاری، دوره های آموزشی را طی کنند و همچنین سازمان می باید برای آگاهی مودیان از تکالیف و حقوق قانونی شان، برنامه های آموزشی را به اجرا درآورد تا دانش مالیاتی مردم ارتقا یابد که این امر باعث افزایش تمکین مودیان مالیاتی خواهد شد.

وی در خاتمه خواستار توجه بیش از پیش همکاران مالیاتی به مفاد اصلاحیه قانون مالیات ها و اجرای دقیق و مطلوب آن به منظور بهره مندی مودیان از مشوق ها و تسهیلات جدید مالیاتی شد.

طرح های جدید نظام مالیاتی در راستای کاهش فرار مالیاتی

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و همچنین اصناف استان کرمانشاه گفت: طرح های جدید نظام مالیاتی در راستای گسترش تور مالیاتی، کاهش فرار مالیاتی و برقراری عدالت مالیاتی در کشور است.

سید کامل تقوی نژاد ، با اعضای اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی و همچنین نمایندگان اصناف کرمانشاه دیدار و گفتگو کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و کنترل تورم، اساسی ترین سیاست های دولت به شمار می رود، گفت: یکی از بندهای اساسی اقتصاد مقاومتی، قطع وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی و اتکا به درآمدهای پایدار و پاک همچون مالیات است.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه سیاست کلیدی وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی کشور این است که از بخش خاکستری اقتصاد مالیات اخذ شود، اظهار داشت: با اجرای طرح های جدید نظام مالیاتی، عملا کسانی که در تور مالیاتی نیستند، شناسایی شده و فرار مالیاتی در کشور کاهش خواهد یافت.
تقوی نژاد، اجرای عدالت مالیاتی را مهمترین سیاست نظام مالیاتی برشمرد و گفت: سازمان امورمالیاتی به هیچ عنوان بنا ندارد تا با بی عدالتی و فشار بر مودیان مالیاتی، مالیات اخذ کند؛ بلکه وصول مالیات حقه باید با شناسایی مودیان جدید و گسترش تور مالیاتی انجام گیرد.
وی عدالت مالیاتی را به معنای وصول عادلانه مالیات با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور و همچنین هزینه کرد مالیات با رعایت عدالت و توزیع مناسب ثروت و آبادانی و عمران متوازن کشور عنوان کرد.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، اعتماد آفرینی در جامعه و تعامل با مودیان را اصلی ترین سیاست دستگاه مالیاتی عنوان و خاطرنشان کرد: در این راستا، یکی از جهت گیری های اساسی سازمان، تعامل و تفاهم با مودیان است و بر همین اساس، امسال برای نخستین بار با اصناف برای مالیات عملکرد سال ۹۴ به توافق رسیدیم و هیچ افزایش مالیاتی نداشتیم و در مقابل، شاهد اعتماد مودیان به دستگاه مالیاتی و مشارکت بالای مردم برای پرداخت مالیات به عنوان حقوق حقه دولت بودیم.
تقوی نژاد، مودی مداری را اصل نخست و سیاست بنیادین نظام مالیاتی بر شمرد و ادامه داد: برخورد محترمانه و مناسب با مودیان و احترام به حقوق ایشان و آگاه سازی مردم نسبت به تکالیف قانونی شان، بسیار مورد اهمیت است و اقدامات متعددی در این راستا صورت گرفته است.
وی ادامه داد: براساس رویکرد جدید نظام مالیاتی، اصل بر راستگویی مودیان است و اعتماد به مردم در دستور کار ما قرار گرفته است.
تقوی نژاد ایجاد فضای اداری شایسته و مناسب برای مودیان را نیز بسیار مهم برشمرد و گفت: در کنار برخورد شایسته و محترمانه با مردم، توسعه فضای اداری و ارایه خدمات مناسب و در شأن مردم در دستور کار ما قرار دارد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه از برنامه های جدید نظام مالیاتی برای ایجاد شرایط مناسب اقتصادی سخن گفت و خاطرنشان کرد: در اصلاحیه جدید قانون مالیات های مستقیم، مشوق ها و حمایت های خوبی از تولید و صادرات پیش بینی شده که مهمترین آنها کاهش نرخ مالیات ها، هدفمندسازی معافیت ها و ارایه مشوق های متعدد به فعالان اقتصادی است.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور اضافه کرد: در رابطه با تقویت ضمانت های اجرایی قانون نیز در اصلاحیه جدید، اصلاحات موثری صورت گرفته که بحث جرم انگاری مالیات از مهمترین آنها به شمار می رود و از این پس شاهد برخورد جدی و قاطع دستگاه مالیاتی با مودیانی که به هر شیوه متوسل به فرار مالیاتی می شوند، خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه مالیات هم حق الناس است و هم بیت‌المال، تاکید کرد: ارتقای سلامت نظام اداری یکی از موضوعاتی است که در سازمان مالیاتی با جدیت پیگیری می شود.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه اطلاعات مبادلات اقتصادی باید در اختیار دستگاه مالیاتی قرار گیرد و این یک امر مرسوم در کشورهای توسعه یافته است، عنوان داشت: به منظور شفاف شدن اقتصاد کشور، براساس قانون، مبادی ذیربط ملزم به ارایه اطلاعات اقتصادی می باشند و علاوه بر این، برخی از گروه های مودیان نیز ملزم به ارسال صورت معاملات فصلی در راستای ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم شده اند. معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: براساس اصلاحیه جدید قانون مالیات های مستقیم، ظرف مدت سه سال، شیوه علی الراس به طور کامل از نظام مالیاتی برچیده خواهد شد و با اجرای طرح جامع مالیاتی، مالیات عادلانه و دقیق براساس اظهارنامه مودیان و اطلاعات پایگاه جامع اطلاعات مودیان وصول خواهد شد؛ ضمن اینکه رابطه ممیز و مودی به حداقل ممکن خواهد رسید.

تقوی نژاد افزود: با هوشمندسازی نظام مالیاتی کشور، ۹۰ درصد اظهارنامه های مودیان مورد پذیرش و تنها ۱۰ درصد از اظهارنامه ها مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت، ضمن آنکه باتوجه به حجم بسیار گسترده اطلاعات از وضعیت مودیان پس از تکمیل طرح جامع، شاهد انقلابی در نظام مالیاتی کشور خواهیم بود.
وی حمایت از اشتغال را یکی دیگر از سیاست های مهم در اصلاحیه جدید قانون مالیات ها برشمرد و بیان داشت: مشوق های متعددی در راستای ایجاد اشتغال در بنگاه های اقتصادی در نظر گرفته شده است؛ ضمن اینکه برای بنگاه‏های اقتصادی مستقر در مناطق محروم، شهرک های صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی نیز مشوق های مالیاتی ویژه ای پیش بینی شده است.
وی همچنین ادامه داد: لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده که با مشارکت نمایندگان بخش خصوصی و اصناف کشور تدوین شده، در دولت مورد بررسی قرار گرفته و همینک در حال بررسی در مجلس شورای اسلامی است.
تقوی نژاد، همچنین در بخشی از سخنان خود از تسهیل شرایط استرداد مالیاتی خبر داد و گفت: با ابلاغ یک بخشنامه جدید، مودیانی که در بخش مالیات بر ارزش افزوده بدهی نداشته باشند، ظرف یک ماه مالیات صادرات کالا بدانها استرداد خواهد شد.
وی، نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال ۹۵ را ۹ درصد عنوان کرد و گفت: مطابق قانون، یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده به بخش سلامت اختصاص می یابد و همچنین بخشی از مالیات بر ارزش افزوده وصول شده نیز در اختیار شهرداری ها و دهیاری ها قرار می گیرد تا در محل مطلوب خود هزینه گردد.
تقوی نژاد، حمایت از مودیان خوش حساب را از دیگر برنامه های نظام مالیاتی برشمرد و گفت: از جمله اقداماتی که در این راستا صورت گرفته آن است که مودیانی که هیچگونه بدهی مالیاتی نداشته باشند، جرایم قابل بخشش آنها بخشوده می شود و همچنین در خصوص دریافت مالیات علی الحساب ۴ درصدی از وارد کنندگان نیز این موضوع شامل حال مودیان خوش حساب نمی شود.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به تفاهم صورت گرفته با مودیان در سال جاری، خاطر نشان کرد: ما به اصناف قول دادیم که مودیانی که با نظام مالیاتی تفاهم می کنند، برگ قطعی شان را با قید فوریت صادر خواهیم کرد.
وی موضوع نصب و راه اندازی صندوق مکانیزه فروش را نیز بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: اجرای این قانون باعث شفاف شدن اقتصاد کشور و در نتیجه تحقق عدالت مالیاتی شده و همچنین کاهش فرار مالیاتی و قاچاق در کشور را در پی خواهد داشت.
تقوی نژاد در بخشی از سخنان خود از نصب سامانه های مربوط به طرح جامع مالیاتی در استان کرمانشاه خبر داد و گفت: این استان از جمله استان های پایلوت در طرح جامع مالیاتی بود و طبیعتا سریعتر از سایر استان ها به سمت حذف علی الراس حرکت خواهد کرد.

منبع : بویر نیوز

مطالب مرتبط
ماده 169 مکرر از جمله مواد قانون مالیاتها است که در راستای اجرای قوانین مالیاتی و رعایت حقوق مودیان ، بسط و گسترش عدالت مالیاتی و در نهایت ا... / مشاهده ادامه
تازه های مالیاتی
محمود شکری کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ستاد اقتصاد مقاومتی و فعالان اقتصادی استا... / مشاهده ادامه
تازه های مالیاتی
از جمله مولفه های بسیار مهم و اساسی در موارد اصلاحی قانون مالیات های مستقیم، بحث جرایم مالیاتی در مجموعه قوانین جدید می باشد. بر این اساس ج... / مشاهده ادامه
ارسال دیدگاه

آخرین مطالب
پر بیننده ترین مطالب
31
خرداد 98
روزشمار : آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد 1397 صاحبان مشاغل
  معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور از امکان ارسال صورت معاملات فصلی مربوط به تمامی فصول سال ۱۳۹۶ تا پایان اردیبهش... / مشاهده ادامه
جمع عمومی عادی سالیانه بیمه ما (زیرمجموعه بورسی بانک ملت) با حضور حمید تاجیک عضو هیات مدیره بانک ملت و اکثریت سهامداران در روز ۳۰ تیر ماه ب... / مشاهده ادامه