31 خرداد ، مهلت تسلیم اظهارنامه عملکرد 1396 صاحبان مشاغل
دسته : اخبار
بدون دیدگاه / سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷

تازه های مالیاتیرئیس مرکز ملی فرش فرش را هنر ملی و در حکم پرچم دوم جمهوری اسلامی در جهان دانست و گفت: حلقه‌های فعال در صنعت فرش دستباف از مالیات بر ارزش افزوده معاف می‌شوند. فرشته دستپاک دیشب در مراسم افتتاح نمایشگاه دائمی عرضه مستقیم فرش دستباف تبریز در تهران اظهار داشت: با توجه به قدمت فرش دستباف در‌ کشور و میزان فعالان این حوزه از گذشته تا‌کنون فرش دستباف شناسنامه مردم و پرچم دوم ایران تلقی می‌شود.

 

وی افزود: طی بررسی ها و لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی شده قرار است تا حلقه‌های فعال در صنعت فرش دستباف از مالیات بر ارزش افزوده معاف شوند که امیدداریم تا مجلس شورای اسلامی با درایتی دارد این مهم را به مرحله اجرا برساند.

 

وی افزود: براساس تحقیق‌و پژوهش هایی که این مرکز در دستور‌ کار‌ خود قرار داده در برنامه داریم تا یکی از روزهای سال که نقطه عطف صنعت فرش دستباف است را به عنوان روز فرش دستباف نامگذاری کنیم.

 

رئیس مرکز ملی فرش فرش تصریح کرد: قرار است تا شورایی به عنوان شورای فرش دستباف متشکل از روسای اتحادیه ها به ریاست شخص وزیر صنعت تشکیل شود تا اتفاقات قابل توجهی در‌این صنعت متوجه فعالان این حوزه شود. اسماعیل چمنی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف تبریز نیز در این مراسم گفت: با توجه به اینکه هم اکنون چهره‌های جهانی فرش در این محل حضور دارند باید بخشی از مشکلاتی که گریبانگیر این صنعت شده اشاره کرد.

 

وی بیان کرد: ۵ میلیون نفر در صنعت فرش در حال فعالیت هستند که از این تعداد  ۲ میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم به بافندگی و اشتغال در این حوزه مشغول هستند و حوزه فرش دستباف یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های اشتغالزایی بخش خصوصی است.

 

چمنی افزود: تنها کالایی که در سال ۲۰۱۵ ثبت جهانی شده فرش دستباف ایرانی بوده و مردم چهار قاره ایران را از نمادش که فرش دستباف بوده می‌شناسند و در میان آنها محبوب‌ است.

 

این عضو اتاق بازرگانی تصریح کرد: اگر قرار است که میزان نرخ بیکاری به حداقل برسد، روند ارز آوری کشور در مسیر رشد قرار گیرد، میزان درآمد اقشار مختلف جامعه افزایش یابد و وضعیت معاش مردم در شرایط مساعدی قرار داشته باشد باید توجه به فرش دستباف توسط دولت در اولویت قرار گیرد.

 

تنها ۳۵۰ هزار نفر از ۲ میلیون لافنده فرش بیمه شدند

رئیس‌ اتحادیه فرش دستباف تبریز ادامه داد: لزوم بیمه شدن افرادی که در خانه به بافت فرش اشتغال دارند توسط مجلس براساس قانون تصویب شد اما از تعداد ۲ میلیون بافنده فقط ۳۵۰ هزار نفر بیمه شده‌اند این نظام‌متعلق به زحمت کشان و افرادی است که با سختی و‌ با دست باردیگر هویت ایرانی را خلق می کنند البته لازم به ذکر است که در عمل چنین اتفاقی نیافتاده است.

 

چمنی تصریح کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که در این سال‌ها قابل توجه است انتشار آمار صادرات این بخش بوده که عمدتا نشان از افزایش آن‌ دارد در حالی که بخش زیادی از تجار صادراتی به کشورهای دیگر‌ نداشته‌اند.

 

این فعال حوزه فرش دستباف ادامه داد: فرش دستباف صنعت اول کشور است و اغلب کشور‌های دنیا ایران‌ را با فرش می‌شناسند باید توجهی بسیار زیادی به این بخش بشود تا اقتصاد کشور در مسیر رشد و‌ توسعه قرار گیرد.

 

وی با اشاره به اهمیت بیمه قالی بافان افزود: هنگامی که بیمه یکی از این بافندگان قطع می شود به این معناست که این فرد از چرخه تولید فرش دستباف خارج شده است از این رو بیمه این افراد بسیار اهمیت دارد.

 

چمنی خطاب به رئیس مرکز ملی فرش و نمایندگان مجلس خاطرنشان کرد: باید هفته‌ای به نام هفته فرش در تقویم کشور برای ارج نهادن به این قشر درنظر گرفته شود.

 

احد عظیم‌زاده صادرکننده نمونه کشور فرش دستباف نیز در‌ این مراسم تاکید کرد: فرش دستباف از جمله صنایع مهم کشور به شما می‌رود و از ظرفیت بالایی برخوردار است.

 

وی ادامه داد: برخی از مشکلات حوزه فرش متاثر از بازارهای جهانی بوده و رکود حاکم بر بازار جهانی طبیعتا تاثیری در فروش فرش ایران را نیز دارد ولی عمده ی مشکلات فرش ناشی از عدم بازار یابی و سلیقه یابی در این حوزه است.

 

عظیم‌زاده افزود: امیدواریم اتحادیه‌ها و فعالان حوزه فرش دستباف با اتحاد و همدلی بتوانند برای رفع مشکلات این حوزه گرهی از مشکلات تولیدکنندگان و بافندگان باز کرده و این مهم میسر نخواهد بود مگر در سایه اتحاد و ایجاد شبکه علمی در جهت بازارسازی بازار شناسی و سلیقه یابی ،چرا که جایگاه فرش ایران بسیار بالاتر از حال حاضر بازار فرش است.

همچنین در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین میرتاج‌الدینی و علیزاده نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و داودی نائب رئیس فراکسیون فرش مجلس بر لزوم صادرات فرش دستباف تاکید کردند.

مطالب مرتبط
بخشنامه مالیاتی/ ابلاغ صورتجلسه شورای عالی مالیاتی در خصوص تسری معافیت ماده ۱۳۳ ق.م.م به شرکت های تعاونی تولید روستایی و اتحادیه های آنها ... / مشاهده ادامه
تازه های مالیاتی
ماده 139 قانون اصلاح مالیات‌های مستقیم به موضوع معافیت‌های مالیاتی آستان‌ها و دریافت‌های نقدی و غیر نقدی بخش‌های مختلف اختصاص یافته اس... / مشاهده ادامه
ماده ۱۹۰ : علی‌الحساب پرداختی بابت مالیات عملكرد هر سال مالی قبل از سررسید مقرر در این قانون برای پرداخت مالیات عملكرد موجب تعلق جایزه‌ا... / مشاهده ادامه
ارسال دیدگاه

آخرین مطالب
پر بیننده ترین مطالب
31
خرداد 98
روزشمار : آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد 1397 صاحبان مشاغل
  معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور از امکان ارسال صورت معاملات فصلی مربوط به تمامی فصول سال ۱۳۹۶ تا پایان اردیبهش... / مشاهده ادامه
جمع عمومی عادی سالیانه بیمه ما (زیرمجموعه بورسی بانک ملت) با حضور حمید تاجیک عضو هیات مدیره بانک ملت و اکثریت سهامداران در روز ۳۰ تیر ماه ب... / مشاهده ادامه