31 خرداد ، مهلت تسلیم اظهارنامه عملکرد 1396 صاحبان مشاغل
بدون دیدگاه / دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶

در دنیای امروز رضایتمندی یک احساس است و برای بهبود آن باید آنرا به یک شاخص کمی تبدیل نمود. اهمیت رضایت مندی امروزه آن قدر به چشم می‌آید تا بدانجا که “دمینگ” از پیشگامان کیفیت، کیفیت را با رضایت مشتری یکسان می‌داند. کاملا واضح است که ارتباط محکمی بین رضایت مندی و دادن خدمات وجود دارد.

 

احساس مشتری نسبت به یک محصول یاخدمت تعیین خواهد کرد که آن محصول یاخدمت در بازار موفق بوده است یا خیر. رضایت مندی بازگشت سرمایه را تضمین می‌کند، این مشتریان هستند که در ازای دریافت محصولات و خدمات به تولیدکنندگان آنها پول پرداخت می‌کنند و باعث سودآوری آنها می‌شوند.
بدون دانستن خواسته‌های مشتریان ممکن است مشتریان تمایلی به مصرف کالا یا خدمات تولیدی از خود نشان نداده و عملا سرمایه‌گذاری انجام شده به شکست منتهی شود. به بیان دیگر سرمایه‌گذاری‌ای اثربخش خواهد بود که به نیازهای مشتریان توجه نماید زیرا هدف سرمایه‌گذاری جلب مشتری و سود بیشتر می‌باشد و طبیعی است در چنین شرایطی بهره‌وری سرمایه با برآوردن این نیازها بالا رفته و بازگشت سرمایه تضمین می‌گردد.

 
سازمان امور مالیاتی به عنوان یک سازمان حاکمیتی که وظیفه اصلی آن اخذ مالیات از مشمولین به موجب قانون می باشد، همواره ارتباط تنگاتنگی با مراجعه کنندگان دارد . لذا بحث رضایت مندی مراجعان به سازمان امور مالیاتی از اهمیت ویژ ه ای برخوردار است. در همین راستا به منظور تسهیل در قوانین مالیاتی و رضایت مندی بیشتر مودیان، قانون جدید مالیات های مستقیم تقدیم مجلس شورای اسلامی شد و با تصویب درمجلس و تایید شورای محترم نگهبان، به دولت ابلاغ شد و از سال ۹۵ به اجرا درخواهد آمد.

 
حقوق مودیان مالیاتی بدون شک یکی ازحقوق قانونی هر شهروندی می باشد. از این رو اهمیت و جایگاه ویژه ای در سیستم مالیاتی هر کشوری داشته و کمک شایانی در زمینه تحقق وصول مالیات می نماید. چرا که رعایت این حقوق می تواند به تعدیل رابطه مودیان با سیستم مالیاتی کمک نموده، اعتماد و اطمینان آنان را به‌نظام مالیاتی افزایش دهد و در راستای تسهیل امور مردم و حمایت مودیان موثر باشد. در قوانین مالیاتی همانگونه که برای مودیان مالیاتی تکالیف و وظایفی پیش بینی شده، حقوقی نیز برای آنان در نظر گرفته شده است. حقوق مودی مالیاتی را می‌توان شامل برخی حقوق نظیر حق رازداری و حفظ حریم خصوصی، حق کسب اطلاع و راهنمایی و برخورداری مطلوب از خدمات مالیاتی و حق اعتراض، شکایت و تجدید نظرخواهی دانست که نظام مالیاتی موظف به رعایت آن‌ها می باشد که در متن منشور حقوق مودیان مالیاتی نیز بر روی آن تاکید گردیده است.

 

حال در ذیل به حقوق اشاره شده بطور اختصار می پردازیم:

– رازداری و حفظ حریم خصوصی: بر اساس ماده ۲۳۲ قانون مالیاتهای مستقیم کلیه مراجع مالیاتی می بایست اطلاعاتی را که ضمن رسیدگی به امور مالیاتی مودی به دست می‌آورند، محرمانه تلقی و از افشای آن جز در امر تشخیص درآمد و مالیات خودداری نمایند و در صورت افشا طبق قانون مجازات اسلامی با آن‌ها رفتار خواهد شد.

 
– حق کسب اطلاع و راهنمایی و برخورداری مطلوب از خدمات مالیاتی: بر اساس ماده ۲۳۷ قانون مالیاتهای مستقیم در صورت استعلام مودی از نحوه تشخیص مالیات می بایست جزئیات گزارشی را که مبنای صدور برگ تشخیص قرارگرفته به همراه توضیحات لازمه در این خصوص به مودی اعلام گردد.همچنین مطابق ماده ۲۸ قانون ارزش افزوده جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران به منظور ارتقاء فرهنگ مالیاتی پرداخت کنندگان مالیات وارائه خدمات مشاوره ای صحیح در امور مالیاتی به مودیان مالیاتی برمبنای قوانین ومقررات مالیاتی کشور وهمچنین ارائه خدمات نمایندگی مورد نیاز آنان برای مراجعه به ادارات و مراجع مالیاتی تشکیل گردید.
– حق اعتراض، شکایت و تجدید نظرخواهی: بر اساس ماده ۲۳۸ قانون مالیاتهای مستقیم درصورتی‌که مودی نسبت به مالیات تعیین‌شده در مهلت قانونی، معترض باشد می‌تواند شخصا یا بوسیله وکیل تام‌الاختیار خود به اداره امور مالیاتی مراجعه و با ارائه اسناد و مدارک کتبا تقاضای رسیدگی مجدد نماید.

 
در راستای افزایش رضایت مندی مودیان در قانون جدید مالیات های مستقیم مشوق هایی در نظر گرفته شده است که می توان به مواردی همچون اعمال نرخ صفر مالیاتی، منطقی سازی نرخ و طبقات مالیاتی در بخش اشخاص حقیقی، ساده سازی مالیات بر ارث، بهبود شرایط جدید ممنوع الخروجی، حذف مالیات علی الراس و یکسان سازی مالیات حقوق کارکنان دولت و بخش خصوصی اشاره کرد. یکی از مهمترین نتایج حاصل از قانون جدید مالیات های مستقیم تسریع در انجام امور مودیان می باشد که با استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی تحت عنوان طرح جامع مالیاتی که از طرح های مهم و ملی کشور است و بی شک، به عنوان موتور محرک نظام نوین مالیاتی محسوب می شود.

 

 

اینجا بهترین مکان برای تبلیغات متنی شماست!
مطالب مرتبط
مالیات بر ارزش افزوده
بی‌شک بهبود و تحول نظام مالیاتی نقش اساسی در اصلاح ساختار اقتصادی کشور دارد، به همین لحاظ اصلاح ساختار مالیاتی کشور همواره مورد توجه مسو... / مشاهده ادامه
کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از ایرانی و خارجی می توانند در ایران شرکت ثبت نمایند ، دارا بودن سوء پیشینه اشخاص مانعی جهت ثبت شرکت نیست فقط ... / مشاهده ادامه
قانون مالیاتهای مستقیم ؛؛؛ دستورالعمل موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۲۷/ ۱۱/ ۱۳۸۰ می دانیم که دستورالعمل موضوع ماده ۱... / مشاهده ادامه
ارسال دیدگاه

آخرین مطالب
پر بیننده ترین مطالب
31
خرداد 98
روزشمار : آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد 1397 صاحبان مشاغل
  معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور از امکان ارسال صورت معاملات فصلی مربوط به تمامی فصول سال ۱۳۹۶ تا پایان اردیبهش... / مشاهده ادامه
جمع عمومی عادی سالیانه بیمه ما (زیرمجموعه بورسی بانک ملت) با حضور حمید تاجیک عضو هیات مدیره بانک ملت و اکثریت سهامداران در روز ۳۰ تیر ماه ب... / مشاهده ادامه