31 خرداد ، مهلت تسلیم اظهارنامه عملکرد 1396 صاحبان مشاغل
بدون دیدگاه / جمعه ۷ خرداد ۱۳۹۵


 

صندوق های مکانیزه فروش با یک دهه تأخیر می‌آیند؟ 

رئیس سازمان امور مالیاتی در حالی از بررسی لایحه اجرای صندوق مکانیزه فروش در مجلس شورای اسلامی خبر می‌دهد که ماده ۷۱ قانون نظام صنفی کشور مصوب اسفند ۱۳۸۲، واحدهای صنفی را مکلف کرده‌بود ظرف مدت سه سال به صندوق مکانیزه تجهیز شوند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، ۱۰ سال از پایان مهلت قانونی تعیین شده برای واحدهای صنفی می‌گذرد و همچنان صندوق‌های مکانیزه که می‌توانند نقش تعیین کننده‌‌ای در شفافیت بازار، گردش مالی و پرداخت مالیات داشته‌باشند، جایی در قریب به اکثریت واحدهای صنفی ندارند.

آنچه مسلم است، استفاده از صندوق مکانیزه در واحدهای صنفی نقش اثرگذاری در حوزه مالیاتی برعهده خواهد گرفت و علاوه بر کاهش هزینه‌ها به افزایش درآمدهای مالیاتی کشور کمک زیادی خواهدکرد.

برخلاف جذابیتی که این صندوق برای نهاد مالیاتی دارد، گروهی از فعالان صنفی مقاومت زیادی نسبت به استفاده از این صندوق‌ها از خود نشان‌می‌دهند که علت آن را می‌توان در دو بخش شفاف نبودن فعالیت ایشان و همچنین ترجیح به عدم پرداخت مالیات جستجوکرد.

در نگاهی به آنچه طی ده سال گذشته اتفاق افتاده مشخص می‌شود، چند مرتبه‌ای چون ماه‌های پایانی سال گذشته، این قانون به مرحله اجرا نزدیک شد، اما هربار به دلایلی در همان ابتدای کار متوقف شد.

با این حال گویا می‌توان امیدوار بود، با تعاملی که میان اتاق اصناف ایران و سازمان مالیاتی برقرارشده، سال ۹۵ پس از ۱۰ سال مغفول ماندن، این قانون به مرحله اجرا درآید.

چنانکه سید کامل تقوی نژاد رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور از لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده و لایحه نصب و راه اندازی صندوق مکانیزه فروش به عنوان دو برنامه مهم نهاد مالیاتی در سال جاری یاد کرده و گفت: لایحه اجرای صندوق مکانیزه فروش هم اکنون در مجلس در حال بررسی بوده و همچنین لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز در کمیسیون اقتصادی دولت در حال نهایی شدن است.

تقوی نژاد که در اجلاس سراسری مدیران مالیاتی کشور سخن می گفت، سال ۹۵ را سالی سرنوشت ساز برای نظام مالیاتی و مردم عنوان کرد و افزود: افزایش درآمدها، کاهش هزینه های وصول، افزایش کارآیی و تعامل با مردم، از مهمترین سیاست های سازمان امور مالیاتی کشور در سال جاری به شمار می رود.

تقوی نژاد گفت: امسال بحث تعامل با مردم و مؤدیان محوری جزو رویکردهای اصلی ماست و بازسازی وجهه سازمان در جامعه و ایجاد وجهه ای مثبت و قابل اعتماد، در دستور کار ما قرار گرفته است.

وی اقداماتی همچون عدم افزایش مالیات صاحبان مشاغل بابت عملکرد سال ۹۴ و بخشودگی جرایم قابل بخشش را در راستای تحقق این مهم عنوان کرد و گفت: توافق با اصناف باعث شد تا جو روانی آرام و رضایت بخشی در میان اصناف و مشاغل برقرار شود.

تقوی نژاد همچنین اصلاح قانون مالیات ها و کاهش تعداد طبقات و نرخ های مالیاتی را نیز از جمله اقدامات دیگری برشمرد که به منظور افزایش رضایت‌مندی مودیان به اجرا در آمده و خاطرنشان کرد: با همین رویکرد، بحث سلامت نظام مالیاتی به عنوان مهمترین مطالبه مردم و نظام از این سازمان، به صورت جدی در حال پیگیری است.

وی همچنین تغییر زمان ارایه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل از تیرماه به خردادماه را در همین راستا قلمداد کرد و گفت: از این پس شاهد ازدحام بیش از حد مودیان مالیاتی در حوزه ها نخواهیم بود و همچنین کارآیی و بهره وری در حوزه های مالیاتی نیز افزایش خواهد یافت.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، حذف شیوه علی الراس از سیستم مالیاتی را یکی از مهمترین محورهای اصلاح قانون مالیات ها برشمرد و گفت: با اجرای طرح جامع مالیاتی، درآمد مشمول مالیات اشخاص حقیقی و حقوقی به استناد اظهارنامه مالیاتی و یا اظهارنامه مالیاتی برآوردی براساس اطلاعات طرح جامع مالیاتی تعیین خواهد شد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، با اشاره به مواد ۹۱ و ۹۲ قانون خدمات کشوری در مورد سلامت نظام اداری، عنوان کرد: سازمان امور مالیاتی کشور جزء معدود سازمان هایی است که اقدامات عملی خوبی در باره اجرای مواد مذکور به انجام رسانده و بازرسان ویژه ای را به منظور نظارت بر اجرای صحیح قانون و بالا بردن ضریب سلامت ماموران منصوب نموده است.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر مبارزه جدی با فساد اداری، عنوان داشت: بدون ارتقای سلامت نظام اداری نمی توانیم وجهه سازمان را در نزد مردم مثبت کرده و از اعتبار سازمان دفاع کنیم؛ بنابراین باید به هر شکل ممکن از تخلف عده ای اندک که وجهه سازمان را خدشه دار می سازند، با نظارت و بازرسی های موثر و دقیق، جلوگیری کنیم.

تقوی نژاد عمده این اصلاحات را در راستای چابک سازی و کارآمدی نظام مالیاتی قلمداد کرد و عنوان داشت: در بخش رسیدگی به پرونده های مالیاتی و همچنین دادرسی مالیاتی و قرارهای صادره، هنوز زمان انجام کار با استانداردهای موجود فاصله دارد که در تلاشیم تا حد ممکن این زمان ها را کاهش دهیم.

علی شفائی

مطالب مرتبط
یکی از مهمترین محورهای اجرای سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی تکیه مخارج دولت بر دریافت مالیات و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی می باشد. ما... / مشاهده ادامه
چندی پیش، مجلس دولت را موظف کرد که از واردکنندگان خودرو ، مالیات های مخصوص بگیرند. طبق طرح ذکر شده باید، بیشتر از نیمی از نفع حاصل از واردا... / مشاهده ادامه
دادستان انتظامی سازمان امور مالیاتی کشور: طرح جامع مالیاتی مطالبه قانونی دولت از سازمان امور مالیاتی است در همایش یک روز... / مشاهده ادامه
ارسال دیدگاه

آخرین مطالب
پر بیننده ترین مطالب
31
خرداد 98
روزشمار : آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد 1397 صاحبان مشاغل
  معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور از امکان ارسال صورت معاملات فصلی مربوط به تمامی فصول سال ۱۳۹۶ تا پایان اردیبهش... / مشاهده ادامه
جمع عمومی عادی سالیانه بیمه ما (زیرمجموعه بورسی بانک ملت) با حضور حمید تاجیک عضو هیات مدیره بانک ملت و اکثریت سهامداران در روز ۳۰ تیر ماه ب... / مشاهده ادامه