31 خرداد ، مهلت تسلیم اظهارنامه عملکرد 1396 صاحبان مشاغل
بدون دیدگاه / یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶

نظام مالیاتی با کمک و همکاری دستگاه های ذیربط همواره می کوشد تا مردم نسبت به آثار و نتایج آن در زندگی خود و در سطح جامعه باور و اعتقاد پیدا کنند، هرچند که پذیرش آن از سوی مردم پیچیده و دشوار باشد. آنچه اکنون مهم است شکل دادن این باورها جهت تبیین نحوه مصرف مالیات است که موجب همکاری و مساعدت مردم فهیم ایران در قبال پرداخت مالیات می‌شود.

 

طی سال های اخیر،گرایش به سمت مالیات در برنامه ریزی ها و سیاست های اقتصادی کشورمان قابل توجه بوده و سهم عمده درآمدهای دولت از محل درآمدهای مالیاتی تامین می شود. از اینرو، هرچه میزان همراهی و همکاری مردم در پرداخت مالیات بیشتر شود، متناسب با آن، دست دولت برای توسعه آبادانی کشور و ارایه خدمات مطلوب بازتر خواهد شد. از سوی دیگر مشارکت هرچه بیشتر مردم در این زمینه، کمک شایانی جهت دستیابی به اقتصاد مقاومتی و عدم اتکا به منابع نفتی بعنوان سرمایه های نسل آتی می نماید. افزون بر این، شفاف سازی فعالیت های اقتصادی و توزیع عادلانه ثروت و سرمایه به واسطه پرداخت مالیات در کشور انجام می شود.

 

از نظر اقتصاددانان وجود یک نظام مالیاتی کارآمد برای ارتقای رفاه اجتماعی از ضروریات است. به همان نسبت نقش مالیات و ارائه خدمات عمومی نیز باید تبیین شود بطوری که هرچه صرف مالیات در جامعه برای ارائه خدمات و بهبود رفاه اجتماعی ملموس تر باشد، شهروندان با طیب خاطر بیشتری آنرا می پردازند به بیان دیگر مالیات یک نوع هزینه اجتماعی است که شهروندان بابت مشارکت در تامین رفاه اجتماعی، آن را پرداخت می کنند و بدون شک هر چه آثار شاخص های رفاه اجتماعی نظیر برقراری امنیت و رفاه اجتماعی، آموزش رایگان و… مشهودتر باشد، شهروندان با رضایت بیشتری آنرا می پردازند. در واقع شهروندان با پرداخت مالیات به بهبود وارتقاء رفاه در جامعه کمک می کنند و اجازه نمی دهند حل مسائل و مشکلات اجتماعی و همچنین تامین نیازهای اساسی مانند بهداشت، آموزش و… تابع درآمدهای ناپایدار باشد.

 

شکی نیست که امروزه راه رفاه اجتماعی از مشارکت اجتماعی می گذرد و تنها هنگامی می توان به رفاه اجتماعی دست یافت که شهروندان یک جامعه هزینه ورود به زندگی اجتماعی را بپردازند، تمکین مالیاتی داشته باشند و به شکل داوطلبانه به پرداخت مالیات رغبت نشان دهند و به این باور برسند که مالیات پرداختی آنان درجهت منافع ملی وافزایش سطح رفاه آنان هزینه خواهد شد.

 

مبرهن است که پرداخت مالیات وظیفه‌ای است همگانی بر دوش هر یک از افراد جامعه تا دولت بتواند نقش خود را به‌درستی ایفا کند. لذا مادامی‌که پرداخت مالیات به یک باور و تکلیف اقتصادی نهادینه نشده، نمی‌توان انتظار داشت در آینده به‌راحتی این نقش را بپذیرند. سلامت اقتصادی کشور منوط به ایجاد ساختار درآمدی و مالیاتی سالم با استقرار نظام مالیاتی قوی و هدفمند است; اما ازآنجاکه یکی از شروط اساسی ایجاد نظام مالیاتی مطلوب، مقبولیت آن از سوی مردم و پرداخت داوطلبانه مالیات است، راهی به‌جز تقویت فرهنگ مالیاتی نیست چراکه با ایجاد بسترهای فرهنگی مناسب می‌توان انتظار ترغیب مردم به پرداخت مالیات را داشت.

 

از انجایی که اراده و خواست مردم، عمده ترین نقش را در اجرای قانون مالیاتها ایفا می کند، موثرترین عامل موفقیت در اجرای این قوانین، همان فرهنگ مالیاتی جامعه خواهد بود. لیکن این امر، مستلزم همکاری تمام دستگاه های اقتصادی، آموزشی و فرهنگی کشور برای ارتقاء فرهنگ مالیاتی است تا مردم بدانند که مالیات اخذ شده صرف آبادانی و توسعه امور رفاهی آنان می شود و قطعا در این صورت همگان داوطلبانه و با رضایت خاطر مالیات خود را پرداخت خواهند کرد.
بدون تردید، باور عمومی مهمترین پشتوانه اجرای سیاست های اقتصادی است و بدون آن نمی توان به کارآیی و اثربخشی مطلوب سیاست های اجرایی امیدوار بود.

 

از این منظر، در سطح جامعه باید این موضوع به وضوح تبیین گردد که هم اکنون آورده های مالیاتی صرف ساخت مدارس، فرودگاه، بیمارستان، کمک به خانواده های بی سرپرست و سایر خدمات عمومی و رفاهی مردم می شود. از اینرو آشنایی مردم از چگونگی به مصرف رساندن وجوه مالیات در پروژه ها و هزینه های عمومی ضرورتی اجتناب ناپذیر است. اگر چنین حسی در مردم به وجود آید که گرفتن مالیات به وسیله دولت در راستای ساختن فردایی بهتر برای آنها و فرزندانشان است، آن موقع تمایل و رغبت مردم برای پرداخت مالیات بیشتر خواهد بود.

 

 

اینجا بهترین مکان برای تبلیغات متنی شماست!
مطالب مرتبط
تازه های مالیاتی
  برای عضویت در کانال تازه های مالیاتی کافیست همین جا کلیک کنید!   اینجا بهترین مکان برای تبلیغات متنی شماست!... / مشاهده ادامه
روسای ۵ کمیسیون مجلس شامل محمدرضا پورابراهمی رئیس کمیسیون اقتصادی، غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، حمیدرضا فولادگر رئیس ک... / مشاهده ادامه
تازه های مالیاتی
بخشنامه مالیاتی شماره ۱۲۳۱۹/ ۲۰۰/ ص تاریخ ۷/ ۷/ ۱۳۹۲ موضوع اظهارنامه اصلاحی موضوع تبصره ماده ۲۲۶ ق.م.م ؛ نظر به سوالات و ابهامات مطرح شده در ... / مشاهده ادامه
ارسال دیدگاه

آخرین مطالب
پر بیننده ترین مطالب
31
خرداد 98
روزشمار : آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد 1397 صاحبان مشاغل
  معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور از امکان ارسال صورت معاملات فصلی مربوط به تمامی فصول سال ۱۳۹۶ تا پایان اردیبهش... / مشاهده ادامه
جمع عمومی عادی سالیانه بیمه ما (زیرمجموعه بورسی بانک ملت) با حضور حمید تاجیک عضو هیات مدیره بانک ملت و اکثریت سهامداران در روز ۳۰ تیر ماه ب... / مشاهده ادامه